Allmogeskåp
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅP, 1800-talets första hälft, allmoge, stomme i bemålat trä, dörrpar med invädig hyllinredning på sockel med byrålåda i sargen, beslag i mässing, invändigt daterad 1824, höjd ca 178 cm, yttermått ca 112x44 cm
Bemålningen sannolikt senare, retuscher samt. färgskav förekommer, nötningar och bruksslitage
667449
2019-08-12