Ljuskrona Sengustaviansk stil
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, tidigt 1900-tal, sengustaviansk stil med Oscarianska inslag, 6-armad stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, invändigt elektrifierad, höjd ca 67 cm, diameter ca 50 cm
Proveniens: Allan Nordenstam, överståthållare mellan 1963-1967 då ämbetet avskaffades
Historik: Enl. uppgift hängt på Tessinska Palatset
Åldersrelaterat slitage, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen
667948
2019-08-15