Ljuskrona Sengustaviansk stil

Ljuskrona Sengustaviansk stil
Ljuskrona Sengustaviansk stil
Ljuskrona Sengustaviansk stil
Ljuskrona Sengustaviansk stil
Ljuskrona Sengustaviansk stil
Ljuskrona Sengustaviansk stil

Klubbat för:

7 000 SEK

4 000 SEK

LJUSKRONA, tidigt 1900-tal, sengustaviansk stil med Oscarianska inslag, 6-armad stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, invändigt elektrifierad, höjd ca 67 cm, diameter ca 50 cm

Proveniens: Allan Nordenstam, överståthållare mellan 1963-1967 då ämbetet avskaffades

Historik: Enl. uppgift hängt på Tessinska Palatset

Åldersrelaterat slitage, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

667948

2019-08-15