Brickbord IKEA 1700-tals serie Hällestad
Vollendet
2019-08-15
667991
| Höchstes Gebot | 3 000 SEK |
| Schätzwert | 2 500 SEK |
IKEA, brickbord, rokokostil, modell Hällestad, ur Ikeas, 1700-tals serie, 1990-tal, bemålat, svängda ben, löstagbar bricka, höjd ca 76,5, 74x58 cm
Historik: IKEA tog i samarbete med Riksantikvarieämbetet samt konsthistoriken Lars Sjöberg under 1990-talet fram en serie 1700-tals möbler
Smärre sprickor/ färgbortfall, mindre färgfläckar