Brickbord IKEA 1700-tals serie Hällestad

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

IKEA, brickbord, rokokostil, modell Hällestad, ur Ikeas, 1700-tals serie, 1990-tal, bemålat, svängda ben, löstagbar bricka, höjd ca 76,5, 74x58 cm

Historik: IKEA tog i samarbete med Riksantikvarieämbetet samt konsthistoriken Lars Sjöberg under 1990-talet fram en serie 1700-tals möbler

Smärre sprickor/ färgbortfall, mindre färgfläckar

667991

2019-08-15