Carl-Harry Stålhane vas

Carl-Harry Stålhane vas
Carl-Harry Stålhane vas
Carl-Harry Stålhane vas
Carl-Harry Stålhane vas
Carl-Harry Stålhane vas
Carl-Harry Stålhane vas
Carl-Harry Stålhane vas
Carl-Harry Stålhane vas
Carl-Harry Stålhane vas
Carl-Harry Stålhane vas

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

CARL-HARRY STÅLHANE (1920-1990), vas, stengods, Rörstrand, unik, dekor ränder och prickar, glaserad i brunt och rött, signerad R CH Stålhane O.974, höjd ca 32 cm

Proveniens: Allan Nordenstam, överståthållare mellan 1963-1967 då ämbetet avskaffades

Smärre sprickor undertill

668083

2019-08-16