Varia

Varia
Varia
Varia
Varia
Varia
Varia
Varia
Varia

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

VARIA (21), Matthias Claudius, Werke, 1-4, 2 vol, Swenska psalmboken, 1844, Lilla barntidningen 1876, bible Danmark 1740, Nouvelle bibliotecque de campagne... Amsterdam 1769, LÍntrigue du cabinet...1782, Skaldestycken satte i musik, 1700/1800-tal, Swenska folkets Sago-häfder.. 1853, Holy Bible Philadelphia 1804, vol III, Theatre francais, 1840, Asmus onmnia sua secum portans....tidigt 1800-tal, Vitterhetsarbeten af Creutz och Gyllenborg, andra upplagan 1812, Förtecknig över boksamlingar (olika nationer) i Uppsala,
Uppsala 1855, Ludvig Holberg Peder Paars, Köpenhamn 1844, Historiska berättelser, Stockholm 1830, Johan Ernst Riets Rietz, Ordbok över svenka allmogespråket, Lund 1867, några titlar med svensk och dansk teologisk litteratur samt engelsk-fransk ordbok, samtida helfr och hlfr band

Några lösa i bindningen, uttrokat läder, revor, nagg, påskrifter, ej genomgångna

668113

2019-08-17