J. A.G. Acke etsning

J. A.G. Acke etsning
J. A.G. Acke etsning
J. A.G. Acke etsning
J. A.G. Acke etsning

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

1 500 SEK

JOHAN AXEL GUSTAF ANDERSSON J. A.G. Acke (Stockholm 1859-1927 Waxholm): "Den nyfödde väges", dedikerad "Acke till sin vän G. Ringström", etsning på papper, efter tryckyta ca 25.9 x 35.4 cm, pappersstorlek ca 44 x 59 cm.

HISTORIK:
Provtryck före titel. Ett exemplar med titel inköptes 1887 av Nationalmuseum (NMG 252/1887)

PROVENIENS:
Gåva av konstnären till arkitekten Georg Robert Ringström (1862-1945) (Ackes far, N. J. Andersson (1821-1880) var som ung inackorderad hos Carl Wilhelm Fagerlin, bror till konstnären Ferdinand Fagerlin, gift med Maria Margareta Gnosepelius, där han undervisade deras dotter Lovisa Mathilda (1829-1912) i franska. Vänskapsbanden mellan familjerna fortsatte över generationer. Lovisa Mathilda gifte sig sedermera Ringström och fick fyra barn, bland dessa Georg Robert Ringström), därefter i arv till 2019.

668282

2019-08-18