Spegel gustaviansk

Spegel gustaviansk
Spegel gustaviansk
Spegel gustaviansk
Spegel gustaviansk
Spegel gustaviansk
Spegel gustaviansk
Spegel gustaviansk
Spegel gustaviansk

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SPEGEL, 1700-talets slut/tidigt 1800-tal, Gustavianskt provinsarbete, träskuren stomme med dekor i papier maché, krönt av krona och räfflad sköld med bokstaven G (Gustav III), korslagda kärvar, nedre sargen med fleuroner, ram med meanderbård, silverfärgad, ca 109x50 cm

Krön med lagningar/komplettering, utbytt bakstycke och glas, senare bemålning

668341

2019-08-26