Tallrikar, 8 st samt stekfat

Tallrikar, 8 st samt stekfat
Tallrikar, 8 st samt stekfat
Tallrikar, 8 st samt stekfat
Tallrikar, 8 st samt stekfat
Tallrikar, 8 st samt stekfat
Tallrikar, 8 st samt stekfat
Tallrikar, 8 st samt stekfat
Tallrikar, 8 st samt stekfat
Tallrikar, 8 st samt stekfat
Tallrikar, 8 st samt stekfat
Tallrikar, 8 st samt stekfat
Tallrikar, 8 st samt stekfat
Tallrikar, 8 st samt stekfat
Tallrikar, 8 st samt stekfat

Klubbat för:

5 400 SEK

Schätzwert

4 000 SEK

Beschreibung

TALLRIKAR, 8 st, samt STEKFAT, porslin, Kina, 1700/1800-tal, dekor i underglasyrblått, två av dem efterdekorerade s.k clobbered, längd 21,5- 26 cm.

Zustandsbeschreibung

Tillverkningsdefekter, nagg. en tallrik samt stekfat med spricka. Stekfatet lagat.

668481

2019-08-25