Skål Kina Imari

Skål Kina Imari
Skål Kina Imari
Skål Kina Imari
Skål Kina Imari
Skål Kina Imari
Skål Kina Imari
Skål Kina Imari
Skål Kina Imari

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), imari, dekor av flodlandskap med gås samt fågel i underglasyrblått, järnoxid och guld, diameter ca 15, höjd 7 cm

PROVENIENS: tidigare inköpt på Antik West, Göteborg

Slitage, flertalet nagg

668482

2019-08-21