Svensk botanik J. W. Palmstruch 6 vol.

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

8 000 SEK

PALMSTRUCH SVENSK BOTANIK (6). PALMSTRUCH, JOHAN WILHELM (ill.) & QUENSEL, CONRAD m. fl. (text). Svensk botanik, utgifven af J. W. Palmstruch. I-VI. Stockholm, Carl Delén,Olof Grahn, 1802-

8:o. 230 x 130 mm (banden). Med 432 handkolorerade graverade planscher.
Samtida halvfranska band med guldornerade ryggar. Exlibris Sven Wall. Några anteckningar på pärmens insida.

Mer utkom (11 volymer sammanlagt t. o. m. 1842).
Här med tillägg till del I-V, systematiskt register i I-VI,
del II och del VI med främre tryckt omslag, med Förslag till en beständigt blommande Blomstergård i del VI.

Nötta band, några med skador på ryggar, blekta ryggar. Planscher med endast småfläckar här och var, text något småfläckad, liten lagning på ett blad i marginalen. Några understrykningar i register.

668507

2019-08-27