Soffa taburett gustaviansk stil H. W. Lindroth

Klubbat för:

2 400 SEK

3 000 SEK

SOFFA, TABURETT, 2 dlr., H. W. Lindroth, Stockholm, 1900-talets början, gustaviansk stil, soffan av badkarsmodell, skuren dekor, bemålade i vitt och guld, brickmärkt, längd ca 180 cm

PROVENIENS: Möblerna utvalda till en våningsinredning på Brännkyrkagatan, Stockholm utförd av Ivar Callmander (1880-1951) under 1900-talets början

Smärre färgbortfall, klädseln med fläckar

668540

2019-08-22