Karmstolar gustaviansk stil H. W. Lindroth
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, H. W. Lindroth, Stockholm, 1900-talets början, gustaviansk stil, skuren dekor, bemålade i vitt och guld, sitthöjd ca 41 cm
PROVENIENS: Möblerna utvalda till en våningsinredning på Brännkyrkagatan, Stockholm utförd av Ivar Callmander (1880-1951) under 1900-talets början
Klädseln med fläckar, färgbortfall, slitage
668541
2019-08-22