Karmstolar gustaviansk stil H. W. Lindroth

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KARMSTOLAR, 1 par, H. W. Lindroth, Stockholm, 1900-talets början, gustaviansk stil, skuren dekor, bemålade i vitt och guld, sitthöjd ca 41 cm

PROVENIENS: Möblerna utvalda till en våningsinredning på Brännkyrkagatan, Stockholm utförd av Ivar Callmander (1880-1951) under 1900-talets början

Klädseln med fläckar, färgbortfall, slitage

668541

2019-08-22