Stolar samt bord gustaviansk stil H. W. Lindroth
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, STOLAR, 3 dlr., H. W. Lindroth, Stockholm, 1900-talets början, gustaviansk stil, skuren dekor, bemålade i vitt och guld, stenskiva, bordets höjd 73, diameter 77 cm, sitthöjd 44 cm
PROVENIENS: Möblerna utvalda till en våningsinredning på Brännkyrkagatan, Stockholm utförd av Ivar Callmander (1880-1951) under 1900-talets början
En stol av annan tillverkare (samt med knäckt rygg), färgbortfall, klädsel med fläckar, slitage
668543
2019-08-22