Stolar samt bord gustaviansk stil H. W. Lindroth

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BORD, STOLAR, 3 dlr., H. W. Lindroth, Stockholm, 1900-talets början, gustaviansk stil, skuren dekor, bemålade i vitt och guld, stenskiva, bordets höjd 73, diameter 77 cm, sitthöjd 44 cm

PROVENIENS: Möblerna utvalda till en våningsinredning på Brännkyrkagatan, Stockholm utförd av Ivar Callmander (1880-1951) under 1900-talets början

En stol av annan tillverkare (samt med knäckt rygg), färgbortfall, klädsel med fläckar, slitage

668543

2019-08-22