Wladimir Leonidovich Murawjoff olja på pannå
Klubbat för:
74 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
WLADIMIR LEONIDOVICH MURAWJOFF (Ryssland, 1861-1940): Ryskt vinterlandskap med björn, signerad, olja på pannå, 69,5x100 cm
PROVENIENS:
Envoyé friherre Ove Ramel (1887-1980) var utsänd diplomat vid Svenska Legationen i Sankt Petersburg strax före och efter Ryska revolutionen och i samband med detta kring 1917 införskaffades troligtvis målningen, sedan vidare i arv till nuvarande ägare.
668570
2019-09-29