Staffan Lindh oljemålning

Staffan Lindh oljemålning
Staffan Lindh oljemålning
Staffan Lindh oljemålning
Staffan Lindh oljemålning
Staffan Lindh oljemålning
Staffan Lindh oljemålning

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STAFFAN LINDH (1931-2017): Interiör, signerad och daterad SL 57-58, på baksidan signerad Staffan Lindh -58, olja på duk, 116x104 cm

Efter studentexamen 1953, var han elev vid Signe Barths målarskola 1954 och gick på Konstakademien 1954-1961. Han har bland annat haft separatutställningar i Lilla Paviljongen (1959) och De Unga (1962). Han har deltagit i samlingsutställningar i Stockholm och Lund, vandringsutställningen Konst i skolan, Konstfrämjandet och Riksförbundet för bildande konst. Bland hans arbeten märks landskap och figurkompositioner. Han var från 1953 gift med Nancy Westman (1932-2005) och de fick två döttrar, politikern Anna Lindh (1957-2003) och Sara Lindh. Staffan Lindh medverkade 2013 i en dokumentär av Tom Alandh som handlade om den mördade dottern Anna Lindh.

668786

2019-09-01