Officersvärja

Officersvärja
Officersvärja
Officersvärja
Officersvärja
Officersvärja
Officersvärja
Officersvärja
Officersvärja
Officersvärja
Officersvärja

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

2 000 SEK

VÄRJA, daterad mellan 1818-1844, för infanteriofficer, fäste i förgylld mässing, tveeggad klinga, klingan med dekor av Lilla Riksvapnet samt. Norges Riksvapen, monogramsignerad CJ för Carl XIV Johan av Sverige, under kungakrona, samt. FJO för Oscar I av Sverige under tronföljarkrona, längd ca 82 cm

Repor och märken, del av parerplåt saknas, balja saknas

668888

2019-08-21