Officersvärja
Klubbat för:
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄRJA, daterad mellan 1818-1844, för infanteriofficer, fäste i förgylld mässing, tveeggad klinga, klingan med dekor av Lilla Riksvapnet samt. Norges Riksvapen, monogramsignerad CJ för Carl XIV Johan av Sverige, under kungakrona, samt. FJO för Oscar I av Sverige under tronföljarkrona, längd ca 82 cm
Repor och märken, del av parerplåt saknas, balja saknas
668888
2019-08-21