Fransk värja för underofficer
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄRJA, 1800-tal, Frankrike, sannolikt M1817 modifierad 1831 för underofficer, fäste i mässing, parerplåt med dekor av den Galliska Tuppen, stålklinga märkt Col. aux Klingenthal, längd (inkl. balja) ca 97 cm
Åldersrelaterat slitage, baljan med nötningar, samt. hål, smärre spår av rost på klingan
668891
2019-08-21