Fransk värja för underofficer

Fransk värja för underofficer
Fransk värja för underofficer
Fransk värja för underofficer
Fransk värja för underofficer
Fransk värja för underofficer
Fransk värja för underofficer
Fransk värja för underofficer
Fransk värja för underofficer
Fransk värja för underofficer
Fransk värja för underofficer
Fransk värja för underofficer
Fransk värja för underofficer
Fransk värja för underofficer
Fransk värja för underofficer
Fransk värja för underofficer
Fransk värja för underofficer

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

VÄRJA, 1800-tal, Frankrike, sannolikt M1817 modifierad 1831 för underofficer, fäste i mässing, parerplåt med dekor av den Galliska Tuppen, stålklinga märkt Col. aux Klingenthal, längd (inkl. balja) ca 97 cm

Åldersrelaterat slitage, baljan med nötningar, samt. hål, smärre spår av rost på klingan

668891

2019-08-21