Spegel gustaviansk av Niclas Meunier
Klubbat för:
17 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
NICLAS MEUNIER (spegelfabrikör i Stockholm 1754-1797, kunglig hovspegelmakare 1769), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad NM, Stockholms hallstämpel 1780, dekor i papier maché, bronserad, uppsvängt krön med genombruten dekor, blomsterfestonger, rocailler och voluter, fasetterade kvicksilverfolierade glas, 123 x 48 cm
Senare bronsering, smärre skador
668903
2019-08-25