Kartor

Kartor
Kartor
Kartor
Kartor
Kartor
Kartor
Kartor
Kartor
Kartor
Kartor
Kartor
Kartor

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KARTOR, (3)1700- och 1800-tal, Tobias Lotter, karta över Westfalen, Nova et exacta mappa geographica exhibens circulum Westphalicum, graverad och gränskolorerad, Karta över Osnabrück, 1753, graverad och gränskolorerad, Karta öfver landswägarne uti Sverige och Norrige, 1831, samtliga kartor uppsatta på linneduk, ca 59x50, 51x59 samt 91x64 cm

Veck och brott i vecken, fläckar, påskrifter på baksidan, nagg, slitage, uppsatta på linneduk

668933

2019-08-22