Svensk jakttidskrift 1800-talet, 13 vol.

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SVENSK JAKTTIDSKRIFT 1800-TALET (13). LINDBLAD, J. W. m. fl. (utg.). Svenska Jägarförbundets Nya Tidskrift. 5:e årgången, 1867 - 22:a årgången, 1884 + 24:e, 1886, 25:e, 1887 och 36:e, 1898. Stockholm, 1867-98.
8:o. C:a 210 x 135 mm. Illustrerad. Åtskilliga färglitograferade planscher.
1867-84 i hart nötta halvfranska band, 1886 och 1887 mindre nötta, ej med tidigare svit uniforma (Öhmansons, Uppsala), 1898 i två exemplar, dels ett nött halvklotband med Kalmar Hushållningssällskaps stämpel, dels i dekorerat originalklotband.

Inalles 13 volymer. Ej i detalj kollationerade. Fläckar och småskador förekommer.

Illustrerad och försedd med litografiska planscher, många i färg. Zoologiska avbildningar, porträtt m. m.

Se text!

668942

2019-08-28