Stop i tenn Mathias Rundquist Karlskrona

Klubbat för:

8 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

STOP, sakral dekor, Mathias Rundquist, Karlskrona, (1778-1820, änkan drev verkstaden till 1835), tenn, otydliga stämpar, troligen 1821, text: af prosten och fru prostinnan Alexanderson i Lösen gifven till Augerums kyrcka år 1822, höjd ca 32 cm

Proveniens: Bengt Janssons samlingar

Bucklor

669008

2019-08-30