Stop i tenn Mathias Rundquist Karlskrona
Klubbat för:
8 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOP, sakral dekor, Mathias Rundquist, Karlskrona, (1778-1820, änkan drev verkstaden till 1835), tenn, otydliga stämpar, troligen 1821, text: af prosten och fru prostinnan Alexanderson i Lösen gifven till Augerums kyrcka år 1822, höjd ca 32 cm
Proveniens: Bengt Janssons samlingar
Bucklor
669008
2019-08-30