Hertha Bengtsson servisdelar Blå Eld Rörstrand

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

HERTHA BENGTSSON, 158 dlr, "Blå eld", servisdelar, Rörstrand, bestående av: 2 terriner med lock, 19+8+4 fat, 9 assietter, 14+3 djupa, 10 vita fat, 17 efterrätt, 5 mattallrikar, 5 lunch, 5 skålar, 3 äggkoppar, 8 lövformade fat, 7 uppläggningsfat, 3 kannor, 6 bringare/gräddsnipor, 5 salt o peppar, 17 koppar, såsbåt, 2 burkar (1 lock saknas)

Proveniens: Bengt Janssons samlingar

Nagg förekommer, bruksslitage

669142

2019-08-30