Paolo Veronese oljemålning

Paolo Veronese oljemålning
Paolo Veronese oljemålning
Paolo Veronese oljemålning
Paolo Veronese oljemålning

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

PAOLO VERONESE (1800-talets mitt), efter: Madonna med Jesusbarnet, Katarina av Siena samt donator Michele Spavento, olja på duk, ca 50x70 cm

LITTERATUR: Garton, Renaissance Quarterly, Sep. 2012,
Pignatti & Pedrocco, s. 356

Smärre ytskador, färgbortfall, krackelering

669216

2019-09-01