Äldre reselitteratur, 7 vol.

Äldre reselitteratur, 7 vol.
Äldre reselitteratur, 7 vol.
Äldre reselitteratur, 7 vol.
Äldre reselitteratur, 7 vol.
Äldre reselitteratur, 7 vol.
Äldre reselitteratur, 7 vol.

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ÄLDRE RESELITTERATUR (7). Parti omfattande reseskildringar, 1700- och 1800-tal. Bland annat: (COOK, JAMES m. fl.). Sammandrag af capitain Jacob Cooks åren 1772, 73,74 och 1775 omkring södra polen förrättade resa... Uppsala, 1783 (något nött samtida halvfranskt band, ren inlaga), ÖDMANN, SAMUEL (red.). Johan Maritis resa uti Syrien, Palästina och på Cypern... Stockholm, 1790 (hårt nött samtida halvfranskt band, bitvis fläckigf inla´ga, G. H. Zetterströms, Sigtuna, namnteckning på övre snittet, Sven J. O. Raméns exlibris), DE FREVILLE. Berättelse om de nya uptäckter, som blifwit gjorde i Söderhafwet åren 1767, 1768, 1769 och 1770... I-II. Uppsala, 1776 (litet nötta samtida halvfranska band, något lagerfläckiga inlagor, L. R. Dalmans och G. A. Åsanders namnteckningar, 2 volymer), PARK, MUNGO. Travels in the Interior Districts of Africa... Fourth Edition. London, 1800 (nött samtida skinnband, båda pärmarna loss, med graverat porträtt, stor utvikbar graverad karta och 2 utvikbara graverade planscher). 2 lösdelar (I och III) av Halls Fragmernts... Second edition. Edinburgh, 1834.

Inalles 7 volymer. Ej kollationerade. Andra skador och defekter än ovan redovisade kan förekomma.

Se text!

669578

2019-08-28