Alvar Aalto matbord

Alvar Aalto matbord
Alvar Aalto matbord
Alvar Aalto matbord
Alvar Aalto matbord
Alvar Aalto matbord
Alvar Aalto matbord
Alvar Aalto matbord
Alvar Aalto matbord
Alvar Aalto matbord
Alvar Aalto matbord

Klubbat för:

240 EUR

Utropspris

300 EUR

ALVAR AALTO, bord, modell Y 85, Artek, 1900-talets mitt,
lackerad björkstomme med Y-fot, skivan i teakfaner, längd 76x76 cm, höjd 56 cm

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Ingår i temaauktionen Nordisk design

Slitage

670013

2019-08-28