Porträtt av generalmajor O M Björnstjerna

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

OIDENTIFIERAD SVENSK KONSTNÄR (omkring 1900-tal): Porträtt av generalmajor Oscar Magnus Björnstjerna dekorerad med Serafimer- och Nordstjärneordens tecken och kedja, olja på duk, ca 74x62 cm

Oscar Magnus Fredrik Björnstjerna (i riksdagen kallad Björnstjerna i Stockholm), 1819-1905, var en svensk diplomat och politiker. Han var utrikesstatsminister 1872-1880 samt ledamot av första kammaren för Stockholms stads valkrets 9 april 1874-1901

PROVENIENS
Björnstjernska fideikommisset
därefter i arv fram till nuvarande ägare

670057

2019-09-01