Byrå Pedro Miralles Claver

Byrå Pedro Miralles Claver
Byrå Pedro Miralles Claver
Byrå Pedro Miralles Claver
Byrå Pedro Miralles Claver
Byrå Pedro Miralles Claver
Byrå Pedro Miralles Claver
Byrå Pedro Miralles Claver
Byrå Pedro Miralles Claver

Klubbat för:

9 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

PEDRO MIRALLES CLAVER (1955-1993), "Poynton", byrå, ur serien "Azimut", stomme av ek, fanerad med olivträ, geometrisk intarsiadekor, tre lådor med handtag av svartbetsat trä, två ben av målad och patinerad mässing avslutande i fotklossar av svartbetsat trä, höjd 80, längd 73, djup 45 cm

HISTORIK: Pedro Miralles Claver var en spansk arkitekt som under sin korta levnad hann med att formge ett stort antal möbler och föremål. Under 1970-talet studerade han arkitektur i Madrid och var färdig med sina studier 1980. Därefter grundade han sin egen designstudio på Calle de Canillas i Madrid, där han kom att formge totalt 42 möbler och projekt, däribland bordet Dora (1984) och barstolen Dry Martini (1986). 1988 ritade han serien "Poynton" som kom att produceras av Artespana. Genomgående finner man klart postmodernistiska drag i hans formgivning. Utöver sitt arbete som designer var han även verksam som designlärare vid olika skolor i Spanien.
Han dog nyss fyllda 38 helt oväntat i augusti 1993 och världen förlorade en stor begåvning.

Smärre repor

670065

2019-09-29