Skålfat Kina 1800-tal Diana

Skålfat Kina 1800-tal Diana
Skålfat Kina 1800-tal Diana
Skålfat Kina 1800-tal Diana
Skålfat Kina 1800-tal Diana
Skålfat Kina 1800-tal Diana
Skålfat Kina 1800-tal Diana
Skålfat Kina 1800-tal Diana
Skålfat Kina 1800-tal Diana

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKÅLFAT, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), "Longevity pattern" centrumdekor av shoutecken i underglasyrblått, vrakfynd från skeppet "Diana", 1817, diameter ca 27 cm

Jämför objekt sålda på auktion "The Diana Cargo sale, Christie´s Amsterdam, 6-7 March 1995"

Slitage, repor

670256

2019-08-28