Gunnar Nylund golvvas Rörstrand
Klubbat för:
7 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GUNNAR NYLUND, golvvas, Rörstrand 1950-tal, balusterformad med utvikt mynning, harpälsglasyr i blågrått och brunt, signerad R GN SWEDEN AKT, höjd ca 44 cm
HISTORIK: Vasen var en gåva till nuvarande ägares bröllop år 1965.
Smärre nagg på mynningens utsida, smärre spricka
670279
2019-09-29