Nils Nilsson Skum teckning
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
NILS NILSSON SKUM (1872-1951): Renar på fjället signerad samt daterad 1941, blandteknik (blyerts och krita), ca 31x48 cm
Proveniens: Han blev kund och vän till Theodor Wahlberg som sysslade mede hunduppfödning. Han bodde i sydöstra Jämtland. Stället hette Kilen och ligger i trakten av Bispgården. Vid ett tillfälle gav han tavlan, kanske som betalning. Det finns en inskription som tillägnar tavlan till vännen Th. Wahlberg daterad 22/10 1941
670306
2019-08-26