Sven Hempel oljemålning

Sven Hempel oljemålning
Sven Hempel oljemålning
Sven Hempel oljemålning
Sven Hempel oljemålning

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SVEN HEMPEL (1896-1944): "Trädgårdsmotiv", Dagmar Ebbesens hem, signerad och daterad S Hempel 1941, akvarell, ca 47x59 cm

Historia: Dagmar Ebbesens hem. Villan låg i Solna i Vreten nära gränsen till Sundbyberg. Dagmar Ebbesen känd skådespelare med många filmer. Hon var kund Lundins Livs i Lilla Alby I Sumpan och betalade "matskuld" med denna tavla. Villaområdet finns idag inte kvar och heter numera Solna Strand.

670313

2019-08-26