Maskintelegraf
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MASKINTELEGRAF, 1900-talets första hälft, ASEA, mässing, märkt TYP GFP 4 NR 448185, höjd ca 107 cm.
Proveniens: Isbrytaren Ymer. Byggdes på Kockums i Malmö 1931-1933, hon skrotades under 1976 och 1977 hos Perssöner i Ystad.
Ingår i temaauktionen Technica & Nautica
Skador på glas
670337
2019-09-21