Orientalika
Klubbat för:
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ORIENTALIKA (7) 1900-tal, bl a Kina och Indiens, pänne i form av drake, jade (nefrit) penselburk i form av buddha, kuren i trä, elefantfamilj, alabaster, kvinnofigur, brons, fabeldjur, skuret i trä, Shiva lingam, steatit, ryttare på oxe, alabaster, fabeldjurets längd ca 28, jadespännets diameter 5 cm
Åldersrelaterat slitage, nagg, torrsprickor
670492
2019-08-26