Artur Lindqvist ´´Modell A2´´ karmstolar
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARTUR LINDQVIST, "Modell A2", karmstolar, 6 st, Grythyttan, omkring 1900-talets mitt, ursprungligen formgivna till Stockholmsutställningen 1930, stommar av fjäderstål och träribbor, sitthöjd ca 42 cm, brickor medföljer
Slitage, torrsprickor, ställvis rost och förlust av färg, märken, fläckar, ytsmuts
670522
2019-08-26