Artur Lindqvist ´´Modell A2´´ karmstolar

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ARTUR LINDQVIST, "Modell A2", karmstolar, 6 st, Grythyttan, omkring 1900-talets mitt, ursprungligen formgivna till Stockholmsutställningen 1930, stommar av fjäderstål och träribbor, sitthöjd ca 42 cm, brickor medföljer

Slitage, torrsprickor, ställvis rost och förlust av färg, märken, fläckar, ytsmuts

670522

2019-08-26