Bing & Gröndahl Måsen
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BING & GRÖNDAHL, "Måsen", matservis, 58 dlr., porslin, Danmark, 1900-talets mitt, bestående av: 12 flata mattallrikar, 12 förrättstallrikar, 13 assietter, 5 fat, 3 skålar, såssnipa, terrin, 2 mindre serveringsskålar varav en på fot, salt och pepparkar, 3 kuvertaskfat, cigarettställ samt 2 vaser, mattallrikens diameter ca 24 cm
Smärre slitage, nagg förekommer, vissa delar 2:a, 3:e- och 4:e sortering
670558
2019-08-28