Taburett, gustaviansk, av Joseph Ruste
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TABURETT, gustavianskt stockholmsarbete, av Joseph Ruste (stolmakare i Stockholm 1772-1792/94), signerad, träskuren dekor av bladstav i sarger, hörnfleuroner, godronnerade benanfanger, avsmalnande kannelerade ben, bemålad, höjd ca 45 cm
Slitage, förstärkningar, senare bemålning, ett ben ostadigt, röklukt
670560
2019-08-28