Ljuskrona
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets första hälft, rokokostil, för 6 st ljus, stomme i mässing behängd med stavar och olikslipade prismor, bla i form av druvklasar, höjd ca 85 cm, diameter 61 cm
Slitage, elektrifierad, borrhåll, enstaka prismor saknas. Två lösa prismor medföjer.
670572
2019-08-28