Upsala Ekeby keramikföremål
Klubbat för:
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
UPSALA EKEBY, 1930-tal, jardinjär, fat samt. urna, urnan sannolikt Anna Lisa Thomson, stengods, samtliga glaserade i grön s.k fredsglasyr, samtliga märkta undertill, fatet signerat "Fred", höjd ca 5-25 cm, bredd ca 13-30 cm
Jardinjären med smärre glasyrnagg i mynningen
670712
2019-08-27