Upsala Ekeby keramikföremål

Upsala Ekeby keramikföremål
Upsala Ekeby keramikföremål
Upsala Ekeby keramikföremål
Upsala Ekeby keramikföremål
Upsala Ekeby keramikföremål
Upsala Ekeby keramikföremål
Upsala Ekeby keramikföremål
Upsala Ekeby keramikföremål
Upsala Ekeby keramikföremål
Upsala Ekeby keramikföremål
Upsala Ekeby keramikföremål
Upsala Ekeby keramikföremål

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

UPSALA EKEBY, 1930-tal, jardinjär, fat samt. urna, urnan sannolikt Anna Lisa Thomson, stengods, samtliga glaserade i grön s.k fredsglasyr, samtliga märkta undertill, fatet signerat "Fred", höjd ca 5-25 cm, bredd ca 13-30 cm

Jardinjären med smärre glasyrnagg i mynningen

670712

2019-08-27