Mellin Sverige framstäldt i teckningar 1840

Klubbat för:

300 SEK

1 500 SEK

AUGUST BRUNIUS EXEMPLAR. MELLIN, G. H. Sverige framstäldt i teckningar. Tvåhundra litografier med text. Stockholm (L. J. Hjerta) 1840.

Liten 4:o. (ca 225x170 mm. bandet). Litograferade planscher (ej genomgången).
Samtida brunt dekorerat skinnband. Med August Brunius namnteckning daterad 1889 på försättsbladet.

August Georg Brunius, född 5 maj 1879 i Stockholm och död 11 november 1926 i Lidingö församling i Stockholms län, var en svensk författare, konst-, teater- och litteraturkritiker.

Planscher och text fläckade, flera namnteckningar på försättsbladet. Bandet nött, lös i ryggen, skador. Svag doft av fukt.
Ej genomgången.

670988

2019-08-31