Thersner Skånska utsigter

Thersner Skånska utsigter
Thersner Skånska utsigter
Thersner Skånska utsigter
Thersner Skånska utsigter
Thersner Skånska utsigter
Thersner Skånska utsigter
Thersner Skånska utsigter
Thersner Skånska utsigter
Thersner Skånska utsigter
Thersner Skånska utsigter
Thersner Skånska utsigter
Thersner Skånska utsigter
Thersner Skånska utsigter
Thersner Skånska utsigter

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKÅNE. THERSNER, ULRIC OCH THORA. Skånska utsigter - Vue de Scanie. (1816-23).
Tvärfolio (ca 400x505 mm. bandet). Med tryckt huvudtitelblad, graverat titelblad, dedikationsblad till kung Karl XIV Johan, företal, innehållsförteckning, graverat titelblad till Skåne med vinjett (tryckt titelblad saknas), 59 graverade planscher (1 saknas).
Samtida rött hfrbd.

Medbundet även 2 blad Anmälan.

Ur Fordna och närvarande Sverige. La Suède ancienne et moderne. Utkom 1817-67.

Titelblad nedskuret, 1 plansch saknas, vissa med fläckar, flera planscher nedklippta. Text något fläckad, några lagade revor. Svag doft av fukt.
Bandet nött med skador, lagningar.

670994

2019-08-31