Rörstrand Gracil servis
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RÖSTRAND, "Gracial", mat- och kaffeservis, 1900-talets andra hälft, porslin, grundt reliefmönster med dekor av guldkant, 69 dlr, bestående av 13 mattallrikar, 12 förrättstallrikar, 12 assietter, 12 djupa tallrikar, 12 kaffekoppar med fat, såsskål, gräddkanna, sockerskål, 2+1 uppläggningsskålar, 1+1 uppläggningsfat, stämplade undertill "Rörstrand Sweden Gracil, GN 1078"
Enstaka tallrik med mindre nagg, såsskålen med nagg
671038
2019-08-28