Rörstrand Gracil servis

Rörstrand Gracil servis
Rörstrand Gracil servis
Rörstrand Gracil servis
Rörstrand Gracil servis
Rörstrand Gracil servis
Rörstrand Gracil servis
Rörstrand Gracil servis
Rörstrand Gracil servis
Rörstrand Gracil servis
Rörstrand Gracil servis
Rörstrand Gracil servis
Rörstrand Gracil servis
Rörstrand Gracil servis
Rörstrand Gracil servis

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

RÖSTRAND, "Gracial", mat- och kaffeservis, 1900-talets andra hälft, porslin, grundt reliefmönster med dekor av guldkant, 69 dlr, bestående av 13 mattallrikar, 12 förrättstallrikar, 12 assietter, 12 djupa tallrikar, 12 kaffekoppar med fat, såsskål, gräddkanna, sockerskål, 2+1 uppläggningsskålar, 1+1 uppläggningsfat, stämplade undertill "Rörstrand Sweden Gracil, GN 1078"

Enstaka tallrik med mindre nagg, såsskålen med nagg

671038

2019-08-28