Officerssabel

Officerssabel
Officerssabel
Officerssabel
Officerssabel
Officerssabel
Officerssabel
Officerssabel
Officerssabel
Officerssabel
Officerssabel
Officerssabel
Officerssabel
Officerssabel
Officerssabel
Officerssabel
Officerssabel

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SABEL, svensk, m/1915, sekelskifte, för sjöofficer, klingan märkt Carl Eichorn Solingen, med etsad och graverad dekor läsandes "Fäderneslandet" samt "Konungen", förgyllt mässingsfäste med pommel i form av lejonhuvud, mässingsbestyckad läderbalja, med portepé och sabelkoppel, längd 90 cm

Åldersrelaterat slitage, beläggningar

671159

2019-08-27