Officerssabel
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SABEL, svensk, m/1915, sekelskifte, för sjöofficer, klingan märkt Carl Eichorn Solingen, med etsad och graverad dekor läsandes "Fäderneslandet" samt "Konungen", förgyllt mässingsfäste med pommel i form av lejonhuvud, mässingsbestyckad läderbalja, med portepé och sabelkoppel, längd 90 cm
Åldersrelaterat slitage, beläggningar
671159
2019-08-27